Karantino metu – nemokama vaizdo analizės programa „BasketMap“ krepšinio treneriams

2020-03-26 17:03
Nuotrauka: FIBA.com

Lietuvos krepšinio federacija kartu su Kauno technologijos universitetu, po ilgo kūrybinio proceso ir testavimų, krepšinio bendruomenei pristatė rungtynių ir treniruočių vaizdo įrašų analizės programą „BasketMap“. LKF investavo į programinės įrangos sukūrimą ir bendradarbiaudama su KTU išleido funkcionalumu nenusileidžiančią alternatyvą brangioms vaizdo įrašų analizės programoms, kuri bus prieinama visiems treneriams.

Vienas iš šios idėjos iniciatorių yra Lietuvos moterų krepšinio rinktinės vyr. treneris Mantas Šernius, kuris taip pat ne vienerius metus dirbo ir vyrų rinktinėje bei atliko skauto pareigas – analizuodavo didžiulius kiekius vaizdo medžiagos ir pateikdavo ją rinktinės treneriams ir žaidėjams.

„Pati mintis ir idėja kilo tada, kai aš jau pradėjau dirbti su profesionalia programa, kurią Lietuvos krepšinio federacija buvo nupirkusi Lietuvos vyrų rinktinei, bet atsivežti ją į klubą kainavo tikrai nemažai. Kaina buvo apie 15 tūkstančių dolerių ir ji buvo įperkama ne kiekvienam klubui tuo metu. Buvo sunku ir įtikinti klubą, kad tai atsipirks.

Tad ta idėja buvo jau seniai, pagrindiniai pokalbiai prasidėjo prieš 6-7 metus, su Kauno technologijos universitetu, Tomu, kuris ir buvo pagrindinis kontaktas, kuris davė ir idėjų, ir savo studentus. Taigi, vienas pabandymas, antras, trečias pabandymas… Galų gale šitą idėją išgirdo ir Rolandas Radvila. Labai ačiū krepšinio federacijai, kad parėmė šitą projektą, tikėjo juo“, – pasakojo Mantas Šernius.

Pasak stratego, toks darbo įrankis ne tik puikus pagalbininkas gerinti savo komandos žaidimą, bet ir galimybė pačiam treneriui siekti savo darbo aukštumų.

„Tai pagrindinis, ir pats didžiausias įrankis, mano manymu, mano, kaip trenerio, karjeroje. Žiūrint ir istoriją – visos programos, visos naujovės ateina iš Amerikos. Istorija rodo, kad kai tik pradėjo kurtis krepšinio analizės, komandos pradėjo analizuoti, ne vienas skautas, buvęs pačioje žemiausioje grandyje, dirbdamas su analize, pasiekė net ir vyr. trenerio kėdę. Tai įrodymas, kad treneriui reikia analizuoti krepšinį, krepšinio situacijas, ir manau, kad šita programa yra vienas iš įrankių treneriui greičiau tobulėti.

Aš analizuoju savo žaidimą, kiekvienų rungtynių. Prieš sezoną analizuojam savo treniruotes: nebūtina jas rodyti žaidėjams, bet tu turi matyti, kaip veikia vienas derinys, kitas derinys, kokiu kampu statyti užtvarą, kas būna, kai pastatai tokiu kampu užtvarą, matyti kiekvieno derinio pranašumus prieš tam tikrus žaidėjus. Programa ypač gerai veikia, pagreitina procesą komandai tobulėjant kaip komandai“, – sakė Lietuvos moterų rinktinės vyr. treneris Mantas Šernius.

Šią programą jau išbandė ir Prienų „Cbet“ trenerio pareigas einantis ir Mantui Šerniui talkinantis Dainius Šalenga.

„Aš jau turiu pavyzdžių: su šia programa dirba ne vienas treneris, kuris atstovauja vaikų krepšinio rinktinėms, asistentai. Vienas iš mano asistentų, Dainius Šalenga, šitą programą perprato per dvi valandas. Manau, kad turint paprastą kompiuterinį raštingumą, šita programa problemų nesukelia nei vienam. Ši programa yra dar labiau skirta sporto mokyklų treneriams. Tai buvo pirma, pagrindinė idėja – sukurti įrankį vaikų treneriams, kur būtų paprasta: jie turi vienas, dvejas rungtynes, ir galėtų išskirti tam tikrus momentus.

Kas svarbu kaip treneriui, kas žaidėjams svarbu, ką jie turėtų pamatyti. Galbūt treneris nenori rodyti, bet jis nori sau išsisaugoti kažką – video analizei, momentų karpymui, o prireikus, juos galima labai greitai išsitraukti ir dar kartą parodyti. Su šita programa galima atlikti praktiškai visus dalykus, kuriuos galima padaryti ir su pačiomis didžiausiomis, elitinėmis programomis. Nemanau, kad ji atsilieka nuo bet kurios kitos programos, su kuriomis dirba patys didžiausi NBA ar Eurolygos klubai, tiesiog ji yra labai supaprastinta ir kiekvienam treneriui prieinama“, – sakė M.Šernius.

„BasketMap“ – vaizdo įrašų redagavimo programa, kuri skirtą krepšinio rungtynių bei treniruočių vaizdo įrašų analizei, tačiau gali būti naudojama ir kitų sporto šakų vaizdo įrašams redaguoti. Tai puiki priemonė treneriams tobulėti patiems, o kartu tobulinti pačius pasiruošimo rungtynėms procesus, padėti detaliau ugdyti žaidėjų įgūdžius.

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės treneris Benas Matkevičius išbandė „BasketMap“ programą, kuri skirta rungtynių analizei

„BasketMap“ nuolatos atnaujinama papildomomis funkcijomis. Kurį laiką jaunimo rinktinių treneriai turėjo galimybę naudotis šios programos BETA versija. Šiuo metu ruošiami atnaujinimai, kurie leis treneriams žymėti įvairiais žymekliais ar tekstu pasirinktą vaizdo įrašo dalį. Ši funkcija treneriams leis tiksliau savo žaidėjams perteikti įvairius taktinius ir techninius žaidimo sprendimus, derinius, žaidėjų judėjimo kryptis ir pan.

Susiklosčius tokiai situacijai, kad krepšinio ir kitų sporto šakų treniruočių procesai sustojo, Lietuvos krepšinio federacija krepšinio treneriams suteiks galimybę visą balandžio mėnesį „BasketMap“ naudotis nemokamai ir paskirti tą laiką išsamiau susipažinti su programos teikiamomis galimybėmis.

Licenciją platina ir programinės įrangos priežiūros paslaugas teikia licencijuotas Lietuvos krepšinio federacijos partneris UAB „Optitecha“. Programinė įranga „BasketMap“ veikia tik „Windows“ operacinės sistemos aplinkoje. Išsamiau susipažinti su programa ir ją nemokamai išbandyti treneriai gali apsilankę puslapyje http://basketmap.krepsinionamai.lt/